כלבי שירות לפוסט טראומה: תנאי הזכאות של משרד הביטחון

פוסט טראומה, או הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), היא תופעה קשה הפוגעת באיכות החיים של אלפי לוחמים ואזרחים שחוו אירועים טראומטיים. התסמינים יכולים לכלול פלשבקים, חרדות, התכנסות, דיכאון וקשיים בשינה. הפחד, הכאב והסבל הרגשי מקשים על החיים היומיומיים של המתמודדים מפוסט טראומה. כלבי שירות מיוחדים המודרכים להיות לצידם של נפגעי הטראומה יכולים לעזור מאוד בהתמודדות עם ההפרעה. כיצד הכלבים מסייעים למתמודדים ומה התנאים של משרד הביטחון לקבלת כלב שירות? המשיכו לקרוא.

תפקידם של כלבי השירות

כלבי השירות עוזרים לאנשים עם מוגבלויות פיזיות ורגשיות כאחד. הם מסייעים בפעולות היומיום כמו הרמת חפצים, לחיצה על כפתורים וכדומה. אך בעבור מתמודדים עם PTSD, התפקידים המרכזיים של כלבי השירות הם רגשיים ולא פיזיים. הכלבים מהווים כתף תומכת, עוזרים להרגיע את החרדות ומספקים נוכחות מובנת המעניקה תחושת ביטחון. אנשים המתמודדים עם פוסט טראומה נהנים מיחסים קרובים עם כלבי השירות שלהם. הם יוצרים איתם קשר חזק, קשר שאינו דומה לקשר שיש לבעלים אחרים עם כלביהם. אלה לא חיות מחמד רגילים או אפילו כלבי עזר – הם חברים אמיתיים, תומכים ומגנים כנגד הצרות הנפשיות.

תועלות נפשיות ורגשיות

השפעתם של כלבי השירות חשובה במיוחד עבור לוחמים משוחררים שסובלים מ-PTSD בשל חוויות מהשירות הצבאי. הקשר האוהב והתמיכה ללא תנאי שכלב השירות מספק, עוזר להפיג את הפחדים והחרדות המרכזיות המלווים את המצב. נוכחות הכלב הנאמן מרגיעה את נפגעי הטראומה ומסייעת להם לשלוט בסימפטומים הקשים של PTSD. לכן, כלבי השירות יכולים באופן מפתיע לשנות את חיי נפגעי הטראומה. הם מעניקים תחושה של חום ואהבה, מרגיעים את החרדות הכרוניות ובכך משפרים את איכות החיים. הקשר המיוחד של מתמודדי הפוסט טראומה עם הכלב מעניק למתמודדים עולם חדש של ביטחון, הגנה ושלווה המאפשרות להם לחיות חיים פורים וטובים יותר.

איך מקבלים כלב שירות ממשרד הביטחון?

יש לכם האפשרות לקבל כלב שירות ממשרד הביטחון אם אתם עומדים בקריטריונים הבאים:

  • נקבעו לכם 20% נכות לפחות (או 10% אם פגיעתכם הוכרה עד 31.12.1995).
  • הפגיעה שלכם הוכרה בגלל פוסט טראומה (לפי סעיפים 34א' א'-ז' בספר הליקויים).

תהליך הכשרת כלבי השירות ארוך ביותר והמספר הזמין שלהם מוגבל. כל בקשה נבחנת בקפידה כדי להקצות כלב שירות בהתאם לחומרת המצב הרפואי, לדחיפות לקבלתו, ליכולת הכלב לענות על הצרכים הספציפיים שלכם וליכולת שלכם לטפל בו מבחינות שונות. הבעלות על כלב השירות נותרת בידי הגורם המספק אותו לאורך חיי הכלב. אותו גורם יישא באחריות לכל ההיבטים הרפואיים של הכלב במהלך שירותו אצלכם. כדי לבחון את האפשרות לקבל סיוע של כלב שירות, יש לפנות למחלקת השיקום במחוז מגוריכם.

כמו כן, מי שמקבל כלב שירות זכאי לתשלום חודשי קבוע בסך 396 ש"ח לכיסוי הוצאות כמו מזון לכלב, ציוד עבורו וכדומה. התשלום מועבר באופן אוטומטי מדי חודש למקבלי השירות.

לסיכום

כלבי שירות מיוחדים המיועדים לסייע לנפגעי פוסט טראומה נותנים תקווה חדשה בטיפול בהפרעה הקשה הזו. הנאמנות והקרבה המיוחדת של כלבי השירות לבעליהם מאפשרת למתמודדים עם פוסט טראומה להרגיש שוב ביטחון ושלווה נפשית, ובכך משתפרת באופן משמעותי איכות חייהם. כלבים אלה הם בשורה אמיתית עבור לוחמים ואזרחים שחווים קשיים נפשיים בעקבות טראומה, והם מעניקים להם כוח וסיוע להמשיך הלאה לחיים טובים ומלאים יותר.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות